ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΧΡΗΣΤΩΝ ARCGIS ΕΛΛΑΔΑΣ – ΚΥΠΡΟΥ 2023

Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023

Το Ξενόγλωσσο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών» πραγματοποίησε workshop με τίτλο «Hands-on μεταπτυχιακή εξειδίκευση στα GIS – εφαρμογές από το ΕΚΠΑ» στη Συνάντηση Χρηστών ArcGIS Ελλάδας – Κύπρου 2023, το οποίο φιλοξένησε η Marathon Data Systems στις 24-25 Οκτωβρίου 2023.

Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στον Δρ Γιάννη Σαΐτη, διδάσκων που ασχολείται με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών» στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για τις ενημερωτικές παρουσιάσεις του στα ακόλουθα θέματα:

«Hands-on μεταπτυχιακή εξειδίκευση στα GIS – εφαρμογές από το ΕΚΠΑ»

«Γεωμορφολογικός χάρτης της Νάξου (1:50.000) με χαρτογράφηση τυπική και πεδίου»

Επιπλέον, θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στους φοιτητές μας για τις εξαιρετικές παρουσιάσεις τους:

Παναγιώτης Δημόπουλος, μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΞΠΜΣ «Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών» και υπάλληλος στη Marathon Data Systems, ο οποίος πραγματοποίησε workshop με θέμα:

«ArcGIS Pro - Η δυναμική 2D & 3D Desktop GIS εφαρμογή».

Ευάγγελος Σπύρου, MSc. μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΞΠΜΣ «Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών» και ερευνητής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, ο οποίος παρουσίασε:

«ArcGIS Field Maps: Εφαρμογές στη γεωμορφολογική έρευνα: Μια μελέτη περίπτωσης».

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά την Δρ. Δρ. Νίκη Ευελπίδου, Αντιπρόεδρο και Καθηγήτρια του ΞΠΜΣ «Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών»για τη συμβολή της στην παρουσίαση των παρακάτω θεμάτων:

«Hands-on μεταπτυχιακή εξειδίκευση στα GIS – εφαρμογές από το ΕΚΠΑ»

«Γεωμορφολογικός χάρτης της Νάξου (1:50.000) με χαρτογράφηση τυπική και πεδίου»